První malý domeček z tištěných bezcementových prefabrikátů

04.10.2023

Ve vestfálském Beckumu byla v červenci 2023 postavena 3D tištěná modulární budova z bezcementového betonu. Inovativní projekt, který podtrhuje potenciál slibné výrobní metody.

Viditelný plášť budovy se zakřivuje směrem ven, vytváří organicky vypadající tvar ve vnějším plášti a zdánlivě bez námahy přechází do vertikální struktury vnitřního pláště.
Viditelný plášť budovy se zakřivuje směrem ven, vytváří organicky vypadající tvar ve vnějším plášti a zdánlivě bez námahy přechází do vertikální struktury vnitřního pláště.
© MENSE-KORTE 2024

3D tisk představuje pokrok ve stavebnictví jako žádný jiný proces. Umožňuje nejen realizaci jednotlivých geometrií a dílců z betonu, které by konvenční technologie bednění nebylo možné, ale také optimalizuje výrobní procesy a urychluje proces digitalizace ve stavebnictví. Díky výstavbě 3D tištěného malého domu v Severním Porýní-Vestfálsku byl nyní realizován projekt, který také spoléhá na použití udržitelných stavebních materiálů při tisku. Společně Röser GmbH z Laupheimu, která se specializuje na 3D tištěné prefabrikáty, mezinárodní vývojář a výrobce produktů stavební chemie MC-Bauchemie a projekční kancelář MENSE-KORTE z Münsterlandu dokázali tento vizionářský stavební projekt zrealizovat za 18 měsíců.

Malý domeček (Tiny House) pro bikery

Malý domeček (tiny house) se nachází v areálu beckumské bikerské dráhy. Se svým velkým skladovým prostorem včetně zastřešené, otevřené vstupní oblasti, poskytuje miniaturní dům dětem a mládeži přímo na místě dostatek místa, aby zde mohli umístit nářadí a náčiní sportovního zařízení. Malý domeček dokáže přesvědčit také zvenku: Jeho elipsovitý design fasády je neobvyklý a mohl být realizován pouze technologií 3D tisku.

Hotové díly z 3D tiskárny

Před zahájením tisku minidomu byl návrh vyvinut pomocí modelovacího softwaru. Kromě toho byly provedeny četné materiálové testy, aby bylo nalezeno správné složení pro požadavky malého domu. V dalším kroku byl hotový koncept přenesen přímo do softwaru tiskárny tzv. slicer. Jednotlivé segmenty minidomu pak bylo možné vytisknout v místě 3D tisku společnosti Röser v Laupheimu. Poté byly přepraveny přes 500 kilometrů z Laupheimu do Beckumu na uzavřeném palubním nakladači. Skutečná výzva vzhledem ke speciální velikosti a tvaru betonových součástí. „Dlouhá přepravní trasa na první pohled odporuje požadovanému snížení CO2, ale záměrně jsme chtěli hotové díly podrobit tomuto zátěžovému testu hned při premiéře,“ říká Dennis Bräunche, technický servis ve společnosti Röser. Na stavbě stačilo prefabrikáty položit na prefabrikovanou betonovou desku a vzájemně je spojit kotvami. Mini dům mohl být předán majiteli během několika hodin.

Malta pro 3D tisk bez obsahu cementu s o 70 % nižšími emisemi CO₂

MC-Bauchemie již řadu let zkoumá oblasti 3D tisku a udržitelných řešení pro betonářský a stavební průmysl – nejlepší podmínky pro projekt v Beckumu. Stanoveným cílem zúčastněných bylo vyvinout produkt, který nabídne staticky požadované vlastnosti i zpracovatelské chování nezbytné pro 3D tisk a zároveň výrazně sníží emise CO2. Aby byly splněny požadavky na kvalitní 3D tisk, musí mít použitý materiál tixotropní chování. To znamená, že dokud je materiálu dodávána energie, je deformovatelný a čerpatelný, ale bez dodávky energie je stabilní. Použita byla speciální 3D suchá malta MC-PowerPrint GeCO2, která má kromě dobré čerpatelnosti také potřebnou tixotropii a stabilitu, aby umožnila krásný a rovnoměrný vytištěný obraz po více vrstvách tisku bez deformace vlastní hmotností. Jako alternativu k cementu používá MC-PowerPrint GeCO2 jako pojivo systém aditiv vyrobený z vysokopecní strusky a popílku. „Celkově lze používáním alternativních pojiv na bázi průmyslových vedlejších produktů ušetřit kolem 70 % emisí CO2 ve srovnání s produkty z cementové malty,“ zdůrazňuje Kai Markiefka, produktový manažer společnosti MC, výrazné snížení ekologické stopy.

Stavební standard orientovaný na budoucnost

Projekt v Beckumu byl naprostý úspěch, který bylo možné realizovat jen díky dobré spolupráci a ochotě všech zúčastněných inovovat. „Do budoucna je důležité rozvinout další potenciál procesu tisku budov, aby se tisk budov projevil jako na budoucnost orientovaný a udržitelný stavební standard,“ vysvětluje Waldemar Korte z projekční kanceláře MENSE-KORTE, „takže bude brzy schopna implementovat stále větší typologie budov s širokou škálou použití. Je také důležité pokračovat v optimalizaci a diverzifikaci tlakové malty, aby bylo dosaženo ještě větší udržitelnosti ve stavebním procesu.“

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123