Kostel svatého Marka v Záhřebu byl restaurován a trvale zesílen

Chorvatsko

Zemětřesení mají nesmírnou ničivou sílu, jak se nedávno ukázalo v Turecku a před třemi lety v chorvatském Záhřebu. Při dvou zemětřesení v březnu 2020 a prosinci 2020 byl také kostel svatého Marka v chorvatské metropoli, významná národní památka, značně poškozen a musel být rozsáhle opraven a restaurován.

Kostel svatého Marka je farní kostel starého města Záhřebu a stojí na náměstí svatého Marka a je považován za jednu z nejstarších architektonických památek v Záhřebu a byl postaven v polovině 13. století. V roce 1256 se zde poprvé konal jarmark u příležitosti svátku svatého Marka, který se podle středověkého zvyku konal v blízkosti kostela. Budova byla v průběhu staletí několikrát rekonstruována, takže konstrukce obsahuje různé materiály z různých období.

Oprava škod po zemětřesení

První zemětřesení v březnu 2020 způsobilo značné škody na kostele sv. Marka. Poškozena byla střecha, zřítila se zeď nad jižním portálem, uvnitř opadly části omítky a zlacení. Stěny byly popraskané a klenba byla silně poškozena a na některých místech oddělena od zdi. Zemětřesení v prosinci 2020 zhoršilo škody a rozšířilo stávající trhliny. Toto poškození způsobilo nevyhnutelné komplexní opravy a restaurování. Stavba se rozhodla pro opravné a sanační systémy MC, které umožnily utěsnění trhlin a zpevnění zdiva.

Trhliny v zdivu zaplněny a uzavřeny

V rámci obnovy byla nejprve pomocí malého elektrického nářadí ze všech spár zdiva odstraněna původní malta na všech stěnách. Po odstranění spárovací hmoty byl aplikován do spár Emcekrete SFM Thix a do minerální spárovací hmoty a lepidla byla umístěna spirálová kotva, spirálovitá nerezová ocel používaná k opravě popraskaného zdiva. Po vložení spirálových kotev byly všechny klenby a stěny injektovány vysoce tekoucí injektážní maltou (šlemem) Oxal VP I T Flow, aby se silově vyplnily trhliny, spáry a dutiny a dosáhlo se dodatečného zpevnění.

 

Pohled na kostel sv. Marka v centru Záhřebu.
Pohled na kostel sv. Marka v centru Záhřebu.
© MC-Bauchemie 2025


Systémová oprava a sanace

Systém FRCM byl poté použit na klenbách i na stěnách lodi a štítu pro vyztužení stavební konstrukce. K tomuto účelu byla použita speciální malta MC-RockMortar L v kombinaci s vysokopevnostní sítí z uhlíkových vláken pro strukturální vyztužení zděných a betonových konstrukcí MC-CarboGrid 210 K a uhlíkovým lanem MC-CarboRope, které byly lepeny pryskyřicí MC-CarboSolid 1209 TX a následně zasypané křemičitým pískem.

FRCM znamená Fabric-Reinforced Cementitious Mortar a je to systém, který se skládá z cementové malty v kombinaci s dvourozměrnou tkaninou nebo mřížkou vyrobenou z uhlíkových vláken, skleněných vláken odolných vůči alkáliím nebo čedičových vláken. Minerální matrice nebo malta má za úkol chránit vlákna a přenášet napětí z betonu nebo zdiva na vlákna. Vysoký poměr pevnosti k hmotnosti systému FRCM umožňuje zlepšit mechanické vlastnosti vyztuženého dílu bez zvýšení jeho hmotnosti nebo výrazné změny jeho tuhosti.

Po dokončení těchto prací byly ve zvonici a na několika dalších místech ve zdech kostela instalovány kotevní tyče, které byly injektovány injektážní maltou (šlemem) Oxal VP I T Flow. Tím se dále zlepšila stabilita a budova byla odolnější vůči zemětřesení.

Historická nádhera trvale zachována

Obnova kostela sv. Marka v Záhřebu byla náročným projektem, který vyžadoval nápravu škod po zemětřesení a historických požárech. Využitím moderní restaurátorské techniky MC byla struktura kostela stabilizována a jeho historická nádhera byla trvale zachována. Dnes je jedna z nejvýznamnějších historických památek Záhřebu obnovena do své bývalé slávy a vypráví důležitou kapitolu v historii tohoto fascinujícího města.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123